Właściwości wytrzymałościowe w próbie ściskania sztywnych porowatych tworzyw sztucznych (ASTM D1621)

Część normy ASTM D1621 zawiera specyfikację warunków badań umożliwiających wyznaczenie właściwości wytrzymałościowych w próbie ściskania materiałów sztywnych porowatych, zwłaszcza tworzyw sztucznych porowatych. Piankowe sztywne tworzywa sztuczne stosowane są w przemyśle konstrukcyjnym jako izolacje dźwiękowe i cieplne. Norma dotyczy wykonania obliczeń umożliwiających wyznaczenie wyraźnej granicy plastyczności, wytrzymałości na ściskanie oraz modułu Young’a.

Odpowiednim urządzeniem do wykonania badań jest elektromechaniczna maszyna wytrzymałościowa serii 3300 i 5900 wyposażona w płyty ściskające. Bardzo ważna jest równoległość stosowanych płyt ściskania. Zalecamy użycie płyt ściskających mocowanych do urządzenia za pomocą przegubu kulowego. Samocentrujące się oprzyrządowanie do ściskania zapewni maksymalną powierzchnię styku pomiędzy płytami oraz próbką. Obracające się gniazdo może być umieszczone na płycie ściskającej umocowanej do podstawy urządzenia lub głowicy pomiarowej przytwierdzonej do poruszającej się trawersy. W celu zminimalizowania efektów mimośrodowych obciążeń zalecamy umieszczenie obrotowej głowicy na podstawie urządzenia.

W celu poprawy dokładności, można zastosować transformatorowy czujnik przemieszczeń liniowych o układzie różnicowym z przesuwanym rdzeniem (LVDT), który mocowany jest bezpośrednio do płyt dociskowych. Czujnik minimalizuje błędy wynikające z nieodpowiedniej sztywności urządzenia. W przypadku wykonywania badań z użyciem oprogramowania Bluehill® z funkcją korekcji podatności ramy obciążeniowej, zastosowanie ugięciomierza nie jest konieczne – jeżeli nie wymaga tego norma.

W celu ułatwienia wykonania badań zalecamy pozostawienie przerwy od 10 do 30 mm pomiędzy próbką a płytami ściskającymi co zapewni szybkie usunięcie próbki po próbie i zamocowanie nowej próbki. Funkcja oprogramowania Bluehill obciążenia wstępnego automatycznie wykona operację przesunięcia górnej płyty ściskającej do zamocowanej próbki z obciążeniem jej wartością naprężenia zdefiniowanego przed próbą. Funkcja ta ogranicza ilość operacji koniecznych do wykonania przez operatora minimalizując czas pracy przy urządzeniu i zwiększa dokładność i powtarzalność uzyskanych wyników badań.


Informacje o tym rozwiązaniu

Normy i standardy ASTM D1621
Typ próbki: Circular | Square
Materials: Plastics
Typ przyrządu do badań: Ściskanie
Sektor biznesowy: Nie dotyczy

You are viewing a static image in place of an informative flash animation. Please download Adobe® Flash Player and refresh this page to view the animation.
Jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem?
Skontaktuj się z nami

Literatura związana z tematem

2501 Series Compression Platens   2501 Series Compression Platens
2601 Series LVDT Deflection Sensors   2601 Series LVDT Deflection Sensors
5900 Series Brochure   5900 Series Brochure
Pakiet oprogramowania Bluehill 2   Pakiet oprogramowania Bluehill 2
Plastics Testing Solutions Brochure   Plastics Testing Solutions Brochure

Nasze laboratoria

Laboratoria aplikacyjne firmy Instron zajmują się zarówno pracami badawczymi i rozwojowymi, jak i wykonywaniem badań próbek od klientów, aby pomóc w doborze właściwego wyposażenia.
Skontaktuj się z naszymi specjalistami do spraw zastosowań , aby określić rozwiązanie najlepsze dla Ciebie! Skontaktuj się z naszym specjalistą do spraw zastosowań