Metoda ta jest stosowana w celu wyznaczenia wytrzymałości na odrywanie rzepów. Należy zdać sobie sprawę ze złożonego stanu naprężeń w rzepie podczas realizowanej próby odrywania. Kiedy rzep jest rozpięty, siły odpowiedzialne za wyginanie pojedynczego włókna i poszczególnych taśm oraz wytrzymałość na rozerwanie pojedynczych włókien stanowią składową naprężenia.
Rzep składa się z dwóch cienkich wykonanych z tkaniny taśm połączonych ze sobą. Jedna z taśm jest pokryta małymi haczykami, które wczepiają się w drugą pokrytą tkaniną taśmę tworząc razem połączenie łatwe do rozpinania i zapinania poprzez pociągnięcie jednego końca taśmy.
Metoda zgodna z normą EN 12242 jest odpowiednia do wykonania próby odrywania rzepów z jednym otwartym końcem przygotowanaego wcześniej połączenia dwóch taśm. Próba wykonywana z zastosowaniem stałej prędkości powoduje stopniowe odrywanie taśm w kierunku równoległym do taśm tworzących połączenie. Metoda ta służy do wyznaczania średniej wytrzymałości na odrywanie oraz charakterystyki odrywania produktu z odpowiednią prędkością przemieszczenia.
Wolne końce próbki są mocowane w dwóch szczękach i odrywane do pewnej długości przy stałej prędkości przemieszczenia. Rejestracja wyników możliwa jest poprzez zastosowanie inteligentnego systemu akwizycji danych z dużą prędkością próbkowania z przesyłaniem danych do PC z częstotliwością 100 Hz lub większą w celu przechwycenia wszystkich wartości minimalnych i maksymalnych.
Zalecamy zastosowanie do mocowania materiałów do badań w maszynie wytrzymałościowej do rozciągania uchwyty pneumatyczne ze szczękami z powierzchnią czołową wyłożoną gumą. Mimo, że uchwyty z ręcznym zaciskiem oraz z powierzchnią płaską szczęk są odpowiednie do tego rodzaju próby, to użytkownicy preferują stosowanie uchwytów o działaniu pneumatycznych zapewniających łatwą obsługę, wysoką wydajność i lepszą powtarzalność. Uchwyty o działaniu pneumatycznym umożliwiając ustawienie ciśnienia użytego do mocowania próbek. Działanie uchwytów ręcznych uzależnione jest od siły jaką dysponuje operator co nie zapewnia odpowiedniej powtarzalności. Stwierdzono, że ciśnienie użyte do zacisku próbki i osiowość próbki są bardzo ważne w tych badaniach. Zastosowanie zbyt wysokiego ciśnienia może powodować przedwczesne pękanie, a zbyt niskie może prowadzić do ślizgania się próbki lub pękanie przy powierzchni szczęk. Uchwyty te są dostosowane do pracy z jedno- lub dwu-kolumnową maszyną stołową. Korzystanie z oprogramowania - Bluehill ® 2 ułatwi przygotowanie próby poprzez wprowadzenie danych dotyczących badanej próbki, ustawienie żądanych parametrów próby z uwzględnieniem wymaganej kontroli wyników, automatycznie obliczy wyniki z uwzględnieniem statystyki z przedstawieniem gotowego raportu z badań zgodnego z normą.
Zalecamy zapoznać się z normą EN12242 w celu zrozumienia wymagań dotyczących wyposażenia niezbędnego do wykonania badań oraz uzyskiwanych wyników.