Implanty dentystyczne stanowią bezpieczną, potwierdzoną klinicznie i estetyczną alternatywę dla tradycyjnych metod odbudowy braków uzębienia (koron, mostów, protez). Implant stomatologiczny wykonany z tytanu umieszcza się w kości w miejsce brakujących korzeni zęba. Eliminuje to konieczność szlifowania sąsiednich zdrowych zębów w przypadku zastosowania rozwiązania w postaci mostu, zapewniając mechaniczną stymulację kości i dziąsła wzmacniając jednocześnie efekt integracji otaczającej tkanki kostnej z wszczepem.
Norma ISO 14801 dotyczy dynamicznych badań zmęczeniowych implantów dentystycznych środkostnych i zawiera opis metodyki badań umożliwiających wyznaczenie wytrzymałości zmęczeniowej oraz charakterystyki pracy implantów w warunkach in vitro. Norma uwzględnia opis parametrów symulacji pracy implantu w warunkach obciążeń określanych jako „najgorsze z możliwych”. Norma nie dotyczy badań w warunkach obciążeń złożonych wieloosiowych pojawiających się w jamie ustnej.
Implanty dentystyczne proste mogą być zamocowane w oprzyrządowaniu wyposażonym w uchwyt pod kątem 30°, o konstrukcji zgodnej z wymaganiami normy ISO 14801. Zastosowanie takiego uchwytu nie ogranicza ruchów swobodnych implantu. Więcej informacji na temat tego oprzyrządowania można uzyskać tutaj. W przypadku konieczności wykonania badań w warunkach zmęczenia korozyjnego możliwe jest wyposażenie urządzenia w wannę środowiskową wypełnioną solą fizjologiczną o temperaturze 37°C. Ostatnia nowelizacja specyfikacji normy ISO 14801 dopuszcza wykonywanie badań na implantach wstępnie wygiętych pod odpowiednim kątem.
Firma Instron posiada w swojej ofercie wiele urządzeń badawczych elektrodynamicznych i systemów do badań zmęczeniowych umożliwiających wyznaczenie właściwości materiałów zgodnie z normą ISO. Jeżeli wymagane jest wykonanie prób w warunkach naprężeń dwuosiowych zalecamy użycie naszego urządzenia ElectroPuls™ E10000 zaprojektowanego do badań osiowo-skrętnych lub serwohydraulicznej maszyny umożliwiającej przeprowadzenie prób ściskania i skręcania.
W celu pełnego zrozumienia wymagań dotyczących przygotowania próby, procedury wykonania badań, charakterystyki wyników oraz przygotowania próbki zalecamy zapoznanie się z wymaganiami zawartymi w normie.
Czy jesteś zainteresowany innymi możliwościami realizacji badań umożliwiających wyznaczenie właściwości mechanicznych materiałów lub implantów dentystycznych? Posiadamy w naszej ofercie różne systemy i rozwiązania zapewniające wykonanie badań na wysokim poziomie dla przemysłu dentystycznego.